Časté otázky

Kdy a kde rekola jezdí?

Kola si půjčíte 24 hodin denně od 21. března do 21. listopadu.

Od 21. 3. Rekola najdete v Praze, Brně, Olomouci a Českých Budějovicích, od 1. 4. i v Liberci a Frýdku-Místku. Ostravu aktuálně připravujeme a o spuštění vám dáme vědět e-mailem a na sociálních sítítch. Další města domlouváme.

Parkování a zóna pro vracení

Ikonkou P jsou aplikacích vyznačená doporučená místa pro parkování (repointy). Jde o klasické cyklistické stojany po městě, kde se vám bude kolo nejlépe parkovat.

Pokud parkujete jinde, dbejte na to, ať kolo nepřekáží - místa jako zastávky MHD nejsou vhodná, kolo překáží vozíčkářům, kočárkům či nevidomým. Nevhodně zaparkovaná kola řešíme, špatně parkující uživatele napomínáme.

Zóna je dohodnutá oblast, kde můžou kola parkovat. V aplikaci na mapě je vynačena růžovým ohraničením. Vyjet mimo ní třeba na výlet můžete, jen pak kolo dovezte zase zpátky. Vrácení mimo zónu je možné za poplatek 320 Kč. Nemusíte se bát, aplikace vás na pokus o vrácení mimo zónu upozorní a doporučí vám kolo přemístit, ať nepřiplácíte.

Repointy i zónu průběžně rozšiřujeme a budeme rádi za tipy na nová místa.

Nové předplatné: Vše o fungování

Jak si ho aktivuji?
Předplatné aktivujete v aplikacích pod Nastavení a tarif v sekci Předplatné.

Díky novému předplatnému získáte neomezený počet jízd na 30 minut, využívat ho můžete napříč všemi městy Rekol v ČR.

Příklad: Pokud bydlíte v Českých Budějovicích a studujete v Praze, předplatné vám zajistí ježdění v obou městech. A klidně můžete vyrazit na výlet do Olomouce, platit vám tam bude také.

Jak se platí?
Předplatné se platí automaticky, vždy ve stejný den v měsíci, kdy jste si ho aktivovali. Příklad: Předplatné aktivuji 24.3., mám předplaceno do 23. 4.. Pokud ho neukončím, další platba proběhne 24.4.

Pokud by následující měsíc daný den neměl, proběhne platba dříve. Příklad: Aktivuji si předplatné 31.3., další platba proběhne 30.4. (duben 31. den nemá). Pak 31.5.

Aktivní předplatné se automaticky platí jen během klasické sezóny mezi 21.3. až 21.11.

Vše pod vaší kontrolou
Přehled plateb a kdy probíhají máte vždy pod kontrolou v aplikaci v menu pod Nastavení a tarif v sekci Předplatné. Při každé změně předplatného vám rovněž pošleme potvrzující e-mail s vysvětlením všeho důležitého.

Jenoduché ukončení
Předplatné můžete v Nastavení a tarif kdykoliv jednoduše ukončit kliknutím na tlačítko "Ukončit předplatné".

Aktuální předplacené obodbí vám při ukončení zůstane. Předplatné bude tzv. dobíhat, a vy budete moci do jeho konce využívat jízdy na 30 minut. Další platba už ale neproběhne. Na konci předplaceného období automaticky přejdete na základní tarif: jednorázové jízdy.

Nové předplatné můžete libovolně zapínat a vypínat, jak zrovna potřebujete. Klidně několikrát do roka. Na měsíc v dubnu, pak přes letní prázdniny. Nebo si ho nechat na celou sezónu.

Tip: S platební kartou Hello bank!, ověřenou v účtu u Rekol, vás předplatné vyjde jen na 97 Kč! Podrobnosti v ceníku.

Jízdy na kartu MultiSport

V aplikaci v menu pod Nastavení a tarif zadejte číslo vaší MultiSport kartičky. To je celé.

Díky ní můžete čerpat každý den 2 volné jízdy, každou na 60 minut. A k tomu stále navštívit i 1 vybrané sportoviště!

Půjčení 2 kol

Na jeden účet si můžete půjčit 2 kola, pro svou polovičku nebo kamaráda. A to stejným způsobem, jakým si půjčujete první kolo.

Po půjčení prvního kola klepněte znovu na velké kolečko, opište číslo kola z rámu pod sedlem a obratem se vám zobrazí kód k zámku dalšího kola. Mezi koly můžete přepínat posunutím dolního proužku a odlišíte podle jejich názvu a čísla.

Vracení je také jednoduché: klepněte na vrátit kolo, projděte procesem vrácení a následně akci zopakujte s dalším kolem.

Druhé kolo je účtováno vždy po 30 minutách bez ohledu na váš tarif. Cena se odvíjí od ceny jednorázovky ve vašem městě.

Bezpečné uložení platební karty

Abyste mohli naši službu využívat, je nutné zadat do systému vaší platební kartu, z které jsou následně hrazené všechny vaše jízdy. Vaše karta je uložena v maximálně zabezpečeném prostředí banky a my ji nevidíme. O veškerých transakcích budete informování přímo v aplikaci.

Po registraci zadáte kartu bance, bezpečně přes platební bránu ČSOB. Na 1 Kč platbě se ověří, že karta funguje. Kartu je potřeba zadat, i když jezdíte jen do 15 minut nebo na kartu MultiSport pro případ, že byste přesáhli dobu jízdy, chtěli půjčit 2 kola nebo si kolo rezervovat.

Pokud dobu 15 minut v případě Hello bank! nebo 60 minut v případě MultiSportu nepřesáhnete, nikdy nic navíc z karty nezaplatíte.

Rezervace kola

Aby vám s kolem před nosem někdo neodjel, můžete si jej na 15 minut rezervovat. V mapě si otevřete klepnutím na ikonku kola, které si plánujete půjčit, jeho detail. Pak klepněte na tlačítko rezervovat a rezervaci potvrďte.

Hlášení problémů

Pokud na kole narazíte na jakýkoliv problém, budeme rádi, když ho přes tlačítko Přidat problém nahlásíte. A to během půjčení, nebo následně v detailu kola, aby se naši servismani o problému dozvěděli a mohli ho co nejdříve opravit.

Přehled jízd

Přehled všech svých jízd najdete v aplikaci pod ikonku zvonečku nebo v Nastavení a tarif. Když na konkrétní jízdu klepnete, dozvíte se k ní podrobnosti:

Najetá vzdálenost se standardně měří vzdušně mezi místem půjčení a místem vrácení. Přesné měření km přes GPS telefonu si můžete zapnout v Nastavení a tarif.

Dárkové poukazy a jak je aktivovat

Koupili jste si nebo jste dostali poukaz? Aktivujte si ho po registraci/přihlášení přímo v mobilní či webové aplikaci přes volbu Uplatnit poukaz v menu.

Recoiny připravujeme

Sbírání recoinů pro sezónu 2019 pro nové účtování připravujeme. Sbírat budou moci všichni zájemci, kteří na rekolech najedou alespoň 20 jízd. O spuštění vás budeme během sezóny informovat zprávou v aplikaci.

Bezpečnost a vybavení kola

Rekola jsou vybavena všemi potřebnými bezpečnostními prvky - předním a zadním světlem (zapínají se automaticky po vyjetí), odrazkami, zvonkem apod. K ježdění nepotřebujete přilbu (ta je povinná jen do 18 let), ani speciální oblečení.

Jezděte ohleduplně. Pokud si nejste jistí, můžete z kola kdykoliv sesednout a situaci vyřešit jako chodec. Využívat můžete cyklostezek, speciálních míst pro kola před auty na křižovatkách a jezdit je často možné i skrz jednosměrky s dodatkem pro kola.

Nevíte, jak se dostat po městě na kole? Zkuste cyklo-plánovač na mapy.cz

Proč využívat bikesharing?

O údržbu kol je pravidelně dobře postaráno. Pokud narazíte na problém, můžete ho nahlásit a jednoduše přesedlat na jiné kolo. Kola po městě rozvážíme, takže jsou vždy po ruce. Nemusíte tak nic plánovat předem.

Na kole se přesouváte rychleji a nezávisle na jízdních řádech. Kola jsou často nejrychlejší prostředek na přesuny po centru města a dají se pohodlně kombinovat s MHD. K dispozici jsou vám 24h denně. Dlouhodobě se staráte o svou kondici a zdraví. Kolo je ideální na protažení pro sedavé typy: lidi z kanceláří a studenty. Pomáháte svému městu se chytře rozvíjet. Z anonymizovaných dat z jízd města lépe plánují infrastrukturu: nové stojany, cyklostezky apod.

Poznáváte nová místa ve městě i v jeho okolí. Tipy na rychlou dopravu, projížďky a výlety od ostatních Rekolistů najdete na www.narekole.cz

Proč jsou kola růžová?

Kola jsou na ulici dobře vidět a díky netypické barvě jsou dobře odlišitelná od soukromých kol. A nemají o ně tolik zájem zloději.

Chcete darovat svému starému kolu nový život?

Máte staré kolo a chcete ho darovat Rekolům? Pište na daruj@rekola.cz nebo volejte 778 099 878. Děkujeme!


Máte další otázky? Rádi poradíme na info@rekola.cz nebo +420 778 099 878.

Nainstalujte si aplikaci a vyjeďte!

Kolo si půjčíte i přes mobilní web